معرفی سرای نوآوری افق

دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی دارای بیش از 40 واحد، مرکز و پردیس دانشگاهی در سطح استان بوده و در تمامی مراکز شهرستان استان دارای واحد دانشگاهی می باشد. این استان دارای شش واحد بسیار بزرگ (اهر، مراغه و ... ) بوده و جایگاه ویژه ای را در توسعه آموزشی و پژوهشی استان دارد (42% دانشجویان استان در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می­نمایند). 

واحد تبریز به عنوان واحد مرکز استان با رتبه جامع و حائز رتبه­های مختلف ملی در خانواده دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه­های کشور دارد. که از جمله آن می‌توان به کسب رتبه ۴ در بین نزدیک به ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی کشور و رتبه ۴۱ در بین کل دانشگاه‌های ایران بر اساس گزارش پایگاه رتبه‌بندی «سایماگو» اشاره کرد .

واحد تبریز به عنوان یک دانشگاه جامع و برخورداری از سرمایه انسانی متعهد و با انگیزه، هم اکنون دارای ۱۲۰۰ استاد (تمام وقت، نیمه‌وقت و مدعو)، بیش از 18 هزار دانشجو، ۸۵۰ کارمند و ۸۵ هزار دانش‌آموخته می‌باشد .

این قطب علمی شمال غرب کشور در راستای رسیدن به اهداف بلند دانشگاه آزاد اسلامی؛ تولید و گسترش دانش و فناوری‌های نوین را در جهت نیل به مرجعیت علمی، توسعه پایدار، دانش محور و ثروت آفرین سرلوحه امور خود قرار داده و از این رو در حال حاضر دارای ۱۱ دانشکده، ۲۳۷ رشته - مقطع تحصیلی، ۳ دانشکده فنی و حرفه‌ای و ۸ مدرسه از مقطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی (سما)، ۲ بیمارستان (امام سجاد (ع) و زکریا)، ۵ کتابخانه (دارای بیش از ۲۳۰ هزار جلد کتاب)، ۱۳۴ آزمایشگاه و کارگاه تخصصی، ۱۱ مرکز تحقیقاتی، مرکز رشد و مرکز فناور، ۱۳ سایت اینترنت، کلینیک دامپزشکی، سالن‌های همایش و کنفرانس، مرکز مشاوره، سلف سرویس، ۲سالن چند منظوره ورزشی، ۴ خوابگاه دانشجویی، ۲ مهمانسرا و... می‌باشد .

 

قابل ذکر است این واحد دانشگاهی با تأسیس مجتمع بین الملل ضمن استفاده از پتانسیل موجود از جمله وجود راه‌های ارتباطی زمینی و هوایی با کشورهای منطقه و موقعیت همسایگی با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و ترکیه آمادگی جذب و تبادل دانشجو با کشورهای همسایه را نیز فراهم نموده است .

واحد آذرشهر  در 35 کیلومتری تبریز - در مرکز شهرستان آذرشهر دارای زمینی به مساحت سه هکتار و دو باب ساختمان چهار طبقه به مساحت زیربنای هر طبقه 400 مترمربع می­باشد که یک باب ساختمان می­تواند به سرای نوآوری افق اختصاص یابد. مزیت مهم جغرافیایی این واحد مجاورت با بزرگترین شهرک صنعتی کشور (شهرک شهید سلیمی) است که دارای بیش از 600 واحد صنعتی از جمله کارخانجات شیرین عسل، فولاد ناب و ... می­باشد.